Co je "makerspace"
V evropských i světových veřejných knihovnách vzrůstá snaha nabídnout uživatelům prostor k nekomerčnímu setkávání, učení a společné tvořivé činnosti. Podporované aktivity sahají od úrovně ručních prací až k (nejnověji) společnému využívání 3D technologií. V angličtině pro tyto prostory mají termín „makerspace“, český ekvivalent není dosud ustálený.
Chcete-li si k tomu něco přečíst, co nabízejí zdroje oborové brány KIV?
V databázi LISA nalezeno: záznamy 6 článků, např. PETZOLD, Judith: Stadtbibliotheke Köln – Bibliothek des Jahres 2015. In: Bibliothek: Forschung und Praxis. Roč. 40 (2016).
V databázi KKL následně nalezeno: Knihovna knihovnické literatury má ve fondu zdrojový dokument (Bibliothek: Forschung und Praxis) papírově i (pro registrované uživatele) elektronicky. Článek v ní tedy lze získat.
Pomocí služby SFX vždy z vyhledaného záznamu lze zjistit, zda ve fondu Knihovny knihovnické literatury jsou k dispozici i další zdrojové časopisy.
Dále byly nalezeny 3 knihy, mezi nimi tato příručka:
Willingham, Theresa a De Boer, Jeroen. Makerspaces in libraries. Lanham: Rowman & Littlefield, [2015], ©2015. xv, 142 stran. Library technology essentials; no. 4. ISBN 978-1-4422-5300-1.
V databázi LISS (EBSCO - Library & Information Science Source) bylo nalezeno 83 záznamů, z velké části s plnými texty.
Licencované databáze LISA a LISS jsou dostupné registrovaným čtenářům knihoven, které vlastní licenci. KKL je volně dostupná databáze a většina katalogizovaných zdrojů je dostupná v Knihovně knihovnické literatury Národní knihovny, případně se jedná o volně dostupné internetové zdroje.