Brána KIV vám nepomohla?
Mohlo by se stát, že jste právě ukončili rešerši bez významnějšího úspěchu nebo přímo neúspěšně. Ostatním uživatelům i nám pomůžete, když nám napíšete, jaké téma jste hledali. Můžete použít tento formulář.
Pokud váháte, zda se pokusit o rešerši s pomocí oborové brány, nabízíme vám malou ukázku toho, co lze v jejích zdrojích najít:
Hledáme např. „něco o linked data“ a ze zdrojů oborové brány použijeme např. databáze TDKIV, KKL a LISA.
V databázi TDKIV je dobré začít, když o hledaném výrazu málo víme. Zjistíme zde, že správný český termín je propojená data.
Výklad termínu zní: 1. Publikační model pro zveřejňování vzájemně propojených strukturovaných dat na webu, resp. na sémantickém webu. Cílem je umožnit přímou a snadnou integraci dat a vytváření odkazů mezi daty napříč celým webem. Principy propojených dat, které definoval Tim Berners-Lee, jsou: 1) identifikovat objekty na webu pomocí URI, 2) používat HTTP URI za účelem možného vyhledání objektů, 3) při přístupu k HTTP URI jsou uživateli poskytnuta data o objektu reprezentovaná ve strojově čitelném formátu, 4) data o objektu obsahují odkazy na HTTP URI jiných objektů, a tak lze dohledávat související propojená data. 2. Vzájemně propojená strukturovaná data publikovaná na sémantickém webu v souladu s metodou propojených dat (viz principy uvedené v 1. významu).
(celý záznam si lze prohlédnout zde)
V databázi KKL, která je zároveň online katalogem Knihovny knihovnické literatury NK, zadáme do pole předmět dotaz „propojená data“. Výsledkem je 9 záznamů z českých i zahraničních zdrojů. Ve všech případech záznamy obsahují odkaz na plný text volně dostupný online.
V LISA se našlo 1156 záznamů, které obsahují výraz „linked data“ kdekoliv. 288 záznamů obsahuje tento výraz v poli předmět, z nich 13 bylo vydáno letos (tj. polovina roku 2016).
V těchto a jiných zdrojích je možné hledat samostatně, z nativních rozhraní. Vyhledávání prostřednictvím oborové brány KIV šetří čas, protože prohledáváme více zdrojů současně. Prostřednictvím služby SFX (klepnutím na ikonu SFX) k vyhledaným záznamům jednoduše zjistíme, zda a kde je nalezený článek k dispozici. Tím si ušetříme novou "vlastnoruční" rešerši v jednotlivých zdrojích.
Příklad z našich 13 záznamů vyhledaných v LISA:
- Proposed metrics for data accessibility in the context of linked open data v Program. Vol. 50, no. 2 (2016), p. 184
Tento článek je dostupný online přes licencovaný zdroj Emerald.
U jiných článků služba SFX plný text vyhledá prostřednictvím jiných licencovaných plnotextových zdrojů jako je EBSCO Host Academic Complete, EBSCO Host Omnifile Full text Select apod., podle toho, jak jsou po vás přístupné.
- RDA and ISBD: history of a relationship. Plný text je dostupný prostřednictvím Free E-Journals.
- V případě těchto 13 záznamů nebyl žádný článek dostupný na volném webu. V případě nedostupnosti plného textu v elektronické formě služba SFX hledá záznam zdrojového dokumentu v databázi KKL.
- Current state of Linked Data in digital libraries v Journal of Information Science. vol. 42, no. 2 (Apr 2016), p. 117.
Záznam obsahuje resumé. Služba SFX zjistila, že plný text není k dispozici, ale zdrojový dokument Journal of Information Science je dostupný v Knihovně knihovnické literatury, a to klasicky i jako online verze (pouze z počítačů v NK).
Při práci s licencovanými zdroji, což je kromě zmíněných plnotextových databází také LISA, rozhoduje o jejich dostupnosti to, zda vaše knihovna má licenci. To je u různých zdrojů různé. Toto průzkumné vyhledávání jsme dělali v Národní knihovně a stejných výsledků dosáhnete jako registrovaní čtenáři NK v budově nebo vzdáleným přístupem.
Po neúspěšném vyhledávání ve zdrojích oborové brány můžete také pokračovat v rešerši v dalších databázích, které brána z technických důvodů neprohledává. Jejich seznam najdete v databázi KKL/KIV. Zde najdete také seznam vybraných oborových portálů. (Klepnutím na odkazy spouštíte předem připravený dotaz a typ dokumentu v databázi KKL, s výsledky můžete dále pracovat).
Nepřehlédněte také možnost vyhledávat (listovat) v naskenovaných katalozích Národní knihovny. V Katalogu knihovnické literatury a Dokumentační kartotéce knihovnické literatury lze nalézt především zdroje, které se vztahují ke knihovnictví před r. 1990 a mnohdy nejsou obsaženy v KKL - např. analytické záznamy z časopisů a sborníků.